Etiketler

Popüler Yayınlar

Kripto terimler sozluk

Yorum Gönder
Kripto terimler sözlüğü
Terim Açıklama
Altcoin "Alternatif kripto para"nın kısaltması. Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto para birimini belirtmek için kullanılan bir terim.
Airdrop Yeni bir projeye insanları teşvik etmek veya topluluğun tokenı benimsemesini teşvik etmek için ücretsiz kripto token dağıtımı.
Bitcoin Piyasa değerine göre dünyanın ilk ve en büyük kripto para birimi. 2009'da "Satoshi Nakamoto" olarak bilinen takma adlı bir yaratıcı tarafından yaratıldı.
Blockchain Verileri kaydetmek için kullanılan bir tür değiştirlemez, dağıtık defter teknolojisi.
Bear market Düşen fiyatların uzun bir dönemine verilen ad.
Bull market Yükselen fiyatların uzun bir dönemine verilen ad.
CardanoEthereum'a alternatif olacak şekilde tasarlanmış bir blok zinciri platformu. Cardano, bir peer-review süreci ile ilerler ve daha ölçeklenebilir olması için hisse kanıtı (PoS) gibi belirli teknolojileri uygular.
Central Bank Digital Currency (CBDC) Bir merkez bankası tarafından yönetilen, devlet tarafından verilen fiat para biriminin dijital versiyonu.
Cryptography Verilerin kodlanması ve kodunun çözülmesi için uygulanan bilimsel çalışma.
dapps"Merkezi olmayan uygulamalar"ın kısaltması. Dağıtılmış ağlar üzerinde çalışan özerk uygulamalar akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen (örneğin bir işlem) programlar.
DeFi“Merkezi olmayan finans”ın kısaltması, halka açık blok zincirlerinde oluşturulan tüm finans tabanlı uygulamalar için toplu bir terimdir.
Digital currencyDijital para birimi
DogecoinDogecoin blok zincirinin yerel kripto para birimi. Bir Shiba Inu köpeğinin viral internet memesi etrafında oluşturulan popüler bir blok zinciri projesi.
EthereumPiyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kripto para birimini destekleyen blok zinciri. Ağa Ethereum denir ve gerçek para birimine ether denir. Ethereum ağı doğrudan akıllı sözleşmeleri içerir ve merkezi olmayan uygulamalar (dapps), değiştirilemez tokenler (NFT) ve merkezi olmayan finans (DeFi) dahil olmak üzere diğer birçok dijital para birimi ve proje için temel sağlar.
FiatABD doları veya Türk lirası gibi devlet tarafından verilen herhangi bir para birimi için bir terim.
FOMO"Kaybetme korkusu"nun kısaltması. Potansiyel bir fırsatı kaçırma endişesini tanımlamak için kullanılan popüler bir kısaltma.
FUD"Korku, belirsizlik, şüphe"nin kısaltması. Kripto alanında olumsuz haber veya bilgi yaymak için bir etiket olarak yaygın olarak kullanılır.
GasEthereum ağında bir işlem veya sözleşme yapmak için ücret olarak harcanması gereken ether.
HalvingBelirli bir kripto para birimi için madencilik blok ödüllerinde %50 azalma. Bitcoin için bunlar her dört yılda bir gerçekleşecek şekilde programlanmıştır.
HODLAsla kripto satmama fikrini tanıtmak veya açıklamak için kullanılan yaygın kripto argo terimi ve “tut” ifadesinin kasıtlı olarak yanlış yazılması.
InflationMal ve hizmet fiyatlarının yükseldiği ve fiat para biriminin satın alma gücünün düşmesine neden olan ekonomik bir terim.
LiquidityBir varlığın herhangi bir fiyat, hacim ve zamanda ne kadar kolay alınıp satılabileceğini tanımlayan bir terim.
Market capBir projenin, şirketin veya başka bir varlığın toplam değerini tanımlamak için kullanılan bir terim. Kripto için piyasa değeri, bir projenin tokeninin mevcut fiyatı alınarak ve toplam dolaşımdaki arz ile çarpılarak hesaplanır.
MiningBir blok zinciri defterine yeni verileri doğrulamak ve eklemek için bilgisayar ekipmanı kullanma ve ayrıca dolaşıma yeni paralar ekleme süreci.
NFTs"Değiştirilemez tokenlar"ın kısaltması. NFT'ler, benzersiz somut ve soyut öğelerin sahipliğini kanıtlamak için kullanılan dijital tokenlardır.
Private KeyBir kişinin kripto cüzdan sahibi olduğunu kanıtlayan ve kişinin içindeki fonlara erişmesine izin veren bir kod.
Public KeyBir kripto cüzdanının işlemleri alabilmesi için bir adres oluşturmak için kullanılan bir kod.
Public ledgerDünyanın her yerinden herkes tarafından indirilebilen şeffaf, dağıtılmış bir dijital işlem kaydı.
ShardingBir blok zincirini "parçalar" adı verilen birden çok özdeş zincire bölmeyi ifade eder. Bu parçaların her biri işlemleri ve akıllı sözleşmeleri paralel olarak yürütür ve bir ağı daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirir.
Smart contractÖnceden belirlenmiş bir girdi alındığında otomatik olarak bir işlemi yürüten özel bir bilgisayar programı türü.
StablecoinAltın veya ABD doları gibi başka bir varlığı temsil eden ve sabit değer sağlayan bir tür dijital varlık.
TokenKripto para birimlerinin bir alt kümesi. Tokenlar, mevcut blok zincirlerin üzerine inşa edilmiş platformlar tarafından verilen birimlerdir.
VolatilityBir kripto tokeninin fiyatının belirli bir süre boyunca ortalamadan ne kadar saptığını açıklamak için kullanılan bir kelime.
WalletBir kullanıcının özel ve genel anahtar çiftini saklayan ve bir blok zinciri ağı ile arayüz oluşturan donanım veya yazılım cüzdanı.
WhaleBüyük miktarlarda belirli kripto para birimlerine sahip olan yatırımcıları tanımlamak için kullanılan bir terim.

Yorum Gönder