Looking For Anything Specific?

Header Ads

Ripple XRP nedir ?

Ripple XRP nedir ?

Başlangıç olarak XRP, Ripple ve RippleNet arasındaki farkı anlamak önemlidir. XRP, XRP Ledger adlı dağıtılmış bir defter veritabanının üstünde bulunan RippleNet adlı dijital bir ödeme platformunda çalışan para birimidir. RippleNet, Ripple adlı bir şirket tarafından çalıştırılırken, XRP Ledger açık kaynaklıdır ve blok zincirine değil, daha önce bahsedilen dağıtılmış defter veritabanına dayanmaktadır.

RippleNet ödeme platformu, küresel olarak anlık parasal işlemleri etkinleştirmeyi amaçlayan gerçek zamanlı brüt ödeme (RTGS) sistemidir. XRP, XRP Ledger'e özgü kripto para birimi olsa da, aslında platformda işlem yapmak için herhangi bir para birimini kullanabilirsiniz.

Ripple ödeme platformunun arkasındaki fikir ilk olarak 2004 yılında Ryan Fugger tarafından dile getirilirken, Jed McCaleb ve Chris Larson projeyi 2012'de devralıncaya kadar Ripple inşa edilmeye başlandı (o sırada buna OpenCoin de deniyordu) .

XRP Nasıl çalışır ?

XRP, Ripple tarafından hem diğer dijital varlıklara hem de SWIFT gibi mevcut parasal ödeme platformlarına hızlı, daha az maliyetli ve daha ölçeklenebilir bir alternatif olarak oluşturuldu.

RippleNet'in defteri, şirketin aktif bir üyesi olduğu Ripple ile küresel XRP Topluluğu tarafından tutulmaktadır. XRP Ledger, işlemleri yaklaşık her 3-5 saniyede bir veya Bitcoin (BTC) gibi iş kanıtı madenciliğinin aksine, bağımsız onaylayıcı düğümleri XRP işlemlerinin hem sırası hem de geçerliliği konusunda bir fikir birliğine vardığında işler. Herkes Ripple doğrulayıcı olabilir ve liste şu anda üniversiteler, finans kurumları ve diğerlerinin yanı sıra Ripple'dan oluşuyor.Yorum Gönder

0 Yorumlar