Looking For Anything Specific?

Header Ads

Avalanche (AVAX) nedir ?

Avalanche, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları, finansal varlıklar, ticaret ve diğer hizmetleri başlatmak için bir şemsiye platformdur.

Akıllı sözleşmeler ve diğer en son teknolojileri kullanarak herkesin herhangi bir varlık türünü başlatmasına veya ticaretini yapmasına ve merkezi olmayan bir şekilde kontrol etmesine izin veren küresel bir varlık borsası olmayı hedefliyor.

Ava Labs'teki geliştiriciler, Avalanche'ın standart olarak bir saniyenin altında işlem tamamlama sunan ilk akıllı sözleşmeler ağı olduğunu iddia ediyor.

Avalanche, Eylül 2020'de ana ağını başlattı. Platformun yerel jetonu AVAX, Avalanche içinde çeşitli görevleri yerine getirir ve ayrıca kullanıcılar için bir ödül ve ödeme sistemi işlevi görür.

Avalanche (AVAX) Kurucuları Kimlerdir?

Ava Labs'ın aralarında uzun süredir Bitcoin (BTC) ve merkezi olmayan ağlarla ilişkili deneyimli bilgisayar bilimcisi Emin Gün Sirer'in de yer aldığı üç kurucu ortağı var.

Sirer uzun zamandır Bitcoin ölçeklendirmesiyle ilgileniyor ve Avalanche Consensus, bu araştırmanın doğrudan bir devamı niteliğinde olup, Bitcoin'den önemli ölçüde daha yüksek işlem hacimleriyle rekabet etmesine izin vermekte.

Sirer gibi, ortak kuruculardan Kevin Sekniqi ve Maofan “Ted” Yin de Cornell Üniversitesi ile ilişkilidir. Sirer, bilgisayar bilimlerinde doktora yapan Yin'in danışmanıdır.

Ekibin geri kalanı bilgisayar bilimi, ekonomi, finans ve hukuk uzmanlarından oluşuyor

Avalanche (AVAX) Benzersiz Yapan Nedir?

Avalanche, herkesin başlatıp kullanabileceği merkezi olmayan varlık ticareti sağlar ve bunu, dijital alemde saniyenin altındaki işlem onayları sağlamada benzersiz olan bir ağ ile yapar.

Geliştiriciler, varlık ticaretinin devasa, parçalanmış ve genellikle opak dünyasını tek bir çatı altında bir araya getirerek engelsiz erişim sağlamayı hedefliyor. Geliştiriciler, blok zincirlerinden herhangi bir varlığın dijital temsillerine kadar her türden varlığı oluşturabilir ve serbest bırakabilir ve belirli parametrelere göre ticaret yapmalarına izin verebilir. Bunlar, örneğin, çeşitli yargı alanlarındaki uyum düzenlemelerini taklit etmeyi içerir.

AVAX jetonu, Avalanche için kurum içi ödeme yöntemini oluşturur ve işlemler sırasında ücret tahsilatının yanı sıra teşvikler ve ilgili amaçlar için kullanılır. Kullanıcılar ayrıca paralarını ağda isteyerek pasif gelir elde edebilirler.

Dolaşımda Kaç Avalanche (AVAX) Coin Var?

AVAX, maksimum 720.000.000 (720 milyon) token arzına sahiptir. Oluşum bloğu bu arzın yarısını içeriyordu.

Diğer yarısı, AVAX teknik raporunda ayrıntılı olarak açıklanan bir emisyon eğrisine göre yayınlanacaktır. Değiştirilemez olan Bitcoin emisyonundaki temel bir fark, AVAX yayınlanma oranının topluluk fikir birliği ile değiştirilebilmesidir. Tedarik değiştirilemez; uzlaşmadan farklı olabilecek tek şey, arz sınırına ulaşılma oranıdır.

Bitcoin ve diğer birçok ağın aksine, token kıtlığını artırmak için işlem ücretleri "yakılır". Bu süreç, yeni madeni paraların serbest bırakılması veya "basılması" ile dengelenir.

İşlem ücretleri, AVAX işleminin Avalanche ağında gerçekleştirdiği işlem türüne göre değişir.

Avalanche (AVAX) Ağı Nasıl Sağlanıyor?

Avalanche, kullanıcıları coinleri stake ettikleri için ödüllendiren bir proof-of-stake (PoS) protokolüdür. PoS ağları, bazı durumlarda ciddi güvenlik açıklarını açığa çıkaran düşük saldırı maliyetleri nedeniyle ateş altına girdi.

Ava Labs'e göre Avalanche, bir saldırganın gerekli fikir birliğini gizlice elde etmesini neredeyse imkansız hale getirmek için yönetimi değiştirerek bunun üstesinden geliyor.


Yorum Gönder

0 Yorumlar