Looking For Anything Specific?

Header Ads

Polkadot nedir ? #DOT

 


Polkadot, kontrolün kullanıcıların elinde olduğu tamamen merkezi olmayan bir ağ oluşturmayı hedeflemektedir. 

Polkadot, özel ve konsorsiyum zincirlerini, halka açık ve izin gerektirmeyen ağları,henüz yaratılmamış gelecekteki teknolojileri birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Polkadot, bağımsız blok zincirlerinin"Polkadot röle zinciri" aracılığıyla güvenilir bir şekilde bilgi ve işlem alışverişi yapabilmesine olanak tanır.

Polkadot, merkezi olmayan uygulamaları, hizmetleri ve kurumları oluşturmayı ve bağlamayı her zamankinden daha kolay hale getireceğini iddia etmektedir. Yenilik sevenlere daha iyi çözümler üretmeleri için imkan vererek, toplumu büyük kurumların gizliliğimizi ihlal edemeyeceği güvensiz bir ağa bağımlı olmaktan kurtarmayı planlamaktadır.

Her türden veriye uygun bir blok zinciri

Polkadot, yalnızca kripto paraların değil, rastgele verilerin blok zincirleri arasında aktarılmasına izin veren bir ağ protokolüdür.

Bu özellik  Polkadot'un zincirler arası kayıtlar ve zincirler arası hesaplama gibi alanlarda çalışabilmesinin mümkün olduğu ve aynı zamanda birden çok zincirli uygulama ortamına uygun olduğu anlamına gelir.

Polkadot, bu verileri herkese açık ve izin gerektirmeyen blok zincirlerinin yanı sıra özel ve izin gerektiren blok zincirleri arasında da aktarabilir.

Polkadot teknolojisi izin gerektiren verileri özel bir blok zincirinden alabilen ve bunu genel bir blok zincirinde kullanabilen uygulamalar oluşturmayı mümkün kılar. Örneğin, bir okulun özel ve izin gerektiren akademik kayıt zinciri, halka açık bir zincirdeki derece-doğrulamalı bir akıllı sözleşmeye  istek gönderebilir.

Polkadot resmi websitesi

Yorum Gönder

0 Yorumlar